Śmierć jest nieuniknioną częścią każdego człowieka, nie da się jej pominąć. Powszechnie wiadomo, że zawsze to jest ogromny cios dla najbliższych osoby zmarłej, nawet jeżeli się tego spodziewali – nie da się w pełni przygotować na utratę kogoś bliskiego. Ale jak jest w przypadku samobójstwa?

Samobójcy – dlaczego to robią?

Śmierć poprzez samobójstwo jest coraz częstszym zjawiskiem na świecie. Dla wielu osób jest to niezwykle abstrakcyjna wizja, przecież odebranie sobie życia to grzech, tchórzostwo. Nic bardziej mylnego. Należy przede wszystkim pamiętać, że czynu tego dokonują osoby pogrążone w głębokim smutku i rozpaczy, często cierpiące na wszelakie zaburzenia psychiczne, mieszczące się w spektrum nie tylko depresji, ale też innych – bardziej złożonych – chorób psychicznych. Zdarza się także, że człowiek targa się na swoje życie z zupełnie innych powodów, w ogóle niezwiązanych z zaburzeniami, np. przez sytuację społeczną, światopogląd czy przekonania religijne. Przyczyn jest wiele, nie zawsze można je racjonalnie wytłumaczyć.

Zakład pogrzebowy – pomoc

Postępowanie w przypadku śmierci samobójczej nie różni się za bardzo od sytuacji innych śmierci. Każdy zakład pogrzebowy powinien podejść do tego jak najbardziej profesjonalnie. Oczywistym faktem jest to, że w wypadku podejrzenia śmierci samobójczej, konieczna jest domowa wizyta policji, przy której mogą towarzyszyć pracownicy zakładu, aby wesprzeć najbliższych denata oraz ustalić okoliczności jego zgonu. Następnym krokiem będzie uzyskanie stosownego aktu zgonu, potem wyrejestrowanie zmarłego z akt Stanu Cywilnego, w czym może pomóc zakład pogrzebowy, by nie narażać najbliższych na jeszcze większy stres, związany z niezbędnymi formalnościami.

Jak wygląda ceremonia?

Pogrzeb samobójcy nie odbiega zbytnio od norm, chociaż tak naprawdę to wszystko zależy od woli osób jej najbliższych. Jeżeli wyobrażają sobie oni jedynie tradycyjną formę pogrzebu, to tak ceremonia jest prowadzona. Raz bliscy chcą, aby w uroczystości brał udział każdy, kto znał denata i był mu również przyjacielem, a zdarza się też tak, że zdecydowanie preferują małe, kameralne pożegnanie, w gronie tylko tej najbliższej rodziny. Niezależnie od tego, jakiego wyboru dokonają, kluczową rolę zawsze odgrywa zakład pogrzebowy, który odpowiada za wykopanie odpowiedniego grobu, zorganizowanie trumny, umieszczenie nań nagrobka, sprowadzenie księdza, który poprowadzi pogrzeb oraz dowiezienie go na miejsce danej ceremonii, jak i również dopasowanie odpowiedniej oprawy muzycznej. Jeżeli tego życzy sobie rodzina, zakład pogrzebowy zajmie się również umieszczeniem nekrologu w prasie. Wszystko to jest do wykonania – nieważne, jakie były okoliczności śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?