Ginekologia jest specjalnością medyczną odpowiedzialną za zdrowie kobiet i zapobiegania wszelkim problemom zdrowotnym dotyczącym tej płci. Badane są przez ginekologa zatem tylko żeńskie narządy płciowe, czyli np. macica. Ginekolog wykonuje w swoim gabinecie nie tylko diagnostykę i leczenie patologii ginekologicznych, ale także przeprowadza regularne kontrole jako metodę zapobiegawczą.

Kiedy po raz pierwszy pójść do ginekologa?

Pierwszą wizytę w gabinecie ginekologicznym należy przeprowadzić po pierwszej miesiączce lub pierwszym stosunku płciowym, aby móc upewnić się, że jesteśmy zdrowi. Po konsultacji ginekolog przeprowadzi pierwsze badanie i zbierze niezbędne próbki do badań, takich jak cytologia. Ponadto, będzie można wtedy zaprojektować odpowiednie metody antykoncepcji dla pacjenta i monitorować jego przyszłe wizyty. Chodząc na konsultację, pacjentka może również uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania, które pojawiają się w związku z ich seksualnością, ciążą i narządami intymnymi.

Jak badania ginekologiczne się przeprowadza?

Po wejściu do gabinetu ginekolog (np. Rosemedica) zada serię pytań dotyczących stanu zdrowia pacjentki. Jest to najlepszy czas na omówienie przez pacjentkę wszelkich anomalii lub stanów, które mogły wystąpić od ostatniej wizyty, takich jak nietypowe wydzieliny, nieprzyjemny zapach, ból lub dyskomfort podczas stosunku płciowego lub miesiączki. Następnie wykonuje się badania ginekologiczne. Po pierwsze, ginekolog zaczyna od zewnętrznej i wewnętrznej analizy, w której wykrywa objawy podrażnienia, zapalenia lub możliwych zakażeń. Aby zbadać szyjkę macicy i jajniki, ginekolog używa wziernika. Następnie wykonuje on cytologię, aby zebrać próbki z szyjki, które później zostaną poddane analizie w celu wykrycia raka szyjki macicy lub różnych zarazków. Ten proces nie jest bolesny, ale może być niewygodny dla pacjentki. Na koniec przystępujemy do badania piersi, dzięki którym tkanka piersi jest sprawdzana pod kątem wszelkich możliwych nieprawidłowości.

Właściwie każdy ginekolog oferuje zatem niezbędną usługę dla wszystkich kobiet, aby zapewnić im dobre zdrowie intymne oraz ustrzec się wszelkich możliwych nieprawidłowości, które mogą się pojawić w razie zlekceważenia niektórych objawów. Kobiety zatem powinny odwiedzać gabinet ginekologiczny dosyć regularnie i się badać. Mimo to, jeśli pomiędzy corocznymi kontrolami pacjentka odczuwa nieprawidłowości lub zmiany, takie jak podrażnienia, swędzenie lub krwawienie, powinna natychmiast udać się do ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?